UL. WIŚLANA 36,
05-092 ŁOMIANKI

TEL. 22 250 14 45
FAX 22 751 01 78


E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Warto wiedzieć

1. Jak należy przygotować się do badań diagnostycznych? Czy w każdym przypadku trzeba być na czczo?
Warunki wymagane do prawidłowego wykonania badań są różne w zależności od ich rodzaju. W niektórych przypadkach wymagana jest konieczność niejedzenia i niepicia do 12 godzin przed badaniem, ale nie zawsze. Warto wiedzieć, że pewne badania polegają na kilkakrotnym pobraniu materiału do analizy w określonych odstępach czasu, dlatego wówczas należy zarezerwować odpowiednio więcej czasu. Aby dobrze przygotować się do badań, proszę zapoznać się z konkretnymi warunkami.

2. Czy to prawda, że aby określić grupę krwi muszę mieć ze sobą dowód osobisty?
Tak, konieczny jest dowód tożsamości ze zdjęciem. Ten bezwzględny wymóg ważny jest ze względu na możliwe tragiczne następstwa ewentualnego niedokładnego określenia tożsamości.

3. Czy można wykonać badania diagnostyczne bez skierowania od lekarza?
Tak. Większość badań laboratoryjnych, diagnostycznych można wykonać odpłatnie na własne życzenie. Lekarz stwierdza, czy nie ma przeciwwskazań do badań w tym kierunku.

Wyjątek stanowią ogólnopolskie badania profilaktyczne, ale wówczas pacjent musi spełnić określone warunki, które weryfikowane są podczas rejestracji.

4. Jakie dokumenty należy wziąć ze sobą udając się do lekarza?
Przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) – dalej u.ś.o.z. wyrażają ogólną regułę, zgodnie z którą niezależnie od sposobu potwierdzania prawa do świadczenia opieki zdrowotnej świadczeniobiorca zobowiązany jest do przedłożenia dokumentu tożsamości – dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy albo legitymacji szkolnej. Brak takiego dokumentu, z uwagi na następczą niemożność przeprowadzenia weryfikacji, skutkować będzie odmową udzielenia świadczenia.

5. Zarezerwowałem wizytę do specjalisty z dużym wyprzedzeniem. Termin obecnie mi nie odpowiada…
Prosimy odwoływać telefonicznie wizyty, z których państwo rezygnują.W rejestracji otrzymają Państwo propozycję innego terminu.

6. Pachymetria oka
Na czym polega to badanie opowiada lekarz okulista –  Anna Otto.